Aidiyet Duygusu Sahiplenme

0 22

İnsan ilişkilerinde sıklıkla yaşanan aidiyet duygusu sahiplenme anlamına gelir. Ancak sadece birini veya bir şey sahiplenmek değil kendini bir yere ait hissetmek de aidiyet duygusudur. İlişkinlik olarak da adlandırılan bu duygu sosyal yaşamda da hissedilir.

Aidiyet Duygusu Nasıl Oluşur?

Kendiliğinden oluşabildiği gibi sonradan da edinilebilen bir duygu çeşidi olan aidiyet aniden ortadan kalkabildiği gibi sonrasında tekrar gelişebilen bir durumdur. Tamamen kişilerin kendi içlerinde yaşadıkları bir duygu yoğunluğuna bağlıdır. Sahiplenme duygusuna en temel örnek kişilerin kendilerini bir ülkeyi ya da toprakları vatan görerek o ülkeye ait olduğunu hissederken vatanının da kendisine ait olduğunu hissetmesidir. Bazen bir gurup üyesi olmak, bir dernek ya da topluluk için de bu duygular hissedilebilir.

Aidiyet Duygusu Önemli midir?

Kişinin ailesine, işyerine, yaşadığı şehre ve semte ait hissetmesi benimsemesi açısından önemlidir. Hatta bu duygu sayesinde hayatı daha pozitif olarak yaşar. Bu duygu herkes için aynı değildir. Bazıları böyle bir duyguyu hiçbir zaman hissetmez ki bu çok tehlikeli olan psikolojik bir problemdir. 

Kişinin kendisini hiçbir yere ait hissetmemesi kişilik bozukluğunu da beraberinde getirir. Fakat fazla aidiyet ya da sahiplenme duygusu da bir o kadar zararlıdır. Özellikle ikili ilişkilerde bu duygunun yoğunluğu büyük anlaşmazlıklara neden olur ve bu durumda bunu yaşayan taraf mutlaka uzman bir psikolog tarafından değerlendirilmelidir.

Aidiyet Duygusunun Aşırısı Zararlı mıdır?

Arkadaşlıklarda ya da ikili ilişkilerde en tehlikeli durum kişinin karşı tarafı kendisine ait, kendisinin de ona ait olduğunu düşünmesi veya hissetmesi ciddi sorunlara neden olur. Bu duyguyu yaşayanlar genellikle sahip çıkma ile sahiplenme arasında ki farkı ayırt edemezler. Aşırı bağlanma duygusu, tutku, fanatizm gibi duyguların dozunun kaçırılmasına neden olur. Bu durum kesinlikle yardım alınması gereken bir hal aldığını gösterir. Kişilerin yaşadığı bu olumsuzlukların uzman bir psikiyatr tarafından incelenmesi ve belli bir tedavi planlanması uygun olur.

Aidiyet Duygusunun Olumsuz Etkileri

Seviyesinde hissedilen aidiyet duygusu kişileri başarıya götürür. Çalıştığı iş yerini kendi işi gibi sahiplenen kişiler özveri ile çalıştıkları için hem başarılı olurlar hem de işverenleri tarafından takdir kazanır. Okul çağında ki çocukların derslerine ve sorumluluklarına sahip çıkması yine onlara başarıyı getirir. Aidiyet duygusunun aşırı boyutlarda olması hastalık aşamasına ulaştığı gibi bu duyguyu yaşamak isteyip yaşayamayanlar için de ciddi bir problemdir. Herkes kendini bir yere bir ait olarak görmek ister ama bunu becerememek psikolojik sorunları yaşamasına, kişilerle uzlaşamama gidip olumsuz durumlara neden olur.

Aidiyet Duygusunun Tedavisi 

Aidiyet duygusundan dolayı destek bekleyen kişiler başarılı olmak ve kendilerini kabul ettirebilmek için önlerinde hiçbir engel tanımazlar. Doğrudan beklenti içinde olan bu kişiler ile aşırı sahiplenme duygusu yaşayanlar gerçek anlamda bir uzman yardımına ihtiyaç duyar. Madalyon klinik toplumla barışık yaşamak isteyen kişiler için uzman kadrosu ve deneyimli psikiyatri uzmanları ile gerekli tedavi planlaması yaparak kişilerin bu durumdan kurtulmalarına yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri