Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Hem windows, hem de macbook kullananlar için bilgisayardan ekran görüntüsü alma hakkında bilgiler!

0 248

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma bir başka ifade ile screenshot alma , her türlü bilgisayar ve işletim sisteminde kolayca gerçekleştirilebilir. Bunu yapmak için çeşitli ekran görüntüsü alma yöntemleri bulunmaktadır.

En çok olarak kullanılan ekran görüntüsü alma yöntemlerinden bir tanesi  FN ve Print Screen tuşuna basılmasıdır. Ekran görüntüsü alındıktan alınan ekran görüntüsü otomatik olarak herhangi bir yere kaydolmaz.

Ekran görüntüsünü görebilmek için Paint gibi uygulamalara giderek ekran görüntüsünü yapıştır demek gerekir. Buradan istenilen değişiklikleri ve düzenlemeleri yaparak alınan ekran görüntüsünü resim olarak kaydetmek mümkündür.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü (Screenshot Alma) Nasıl Alınır?

En yaygın olarak kullanılan ekran görüntüsü alma yöntemlerinden bir diğer de Windows ve Print Screen tuşlarına basmaktır. Bu tuşları kullanarak alınan ekran görüntüsü bilgisayarınızdaki “Ekran Görüntüleri” klasörünün içerisine kaydolacaktır. Buradan ekran görüntüsüne ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma yöntemlerinden bir diğeri de Alt + Print Screen tuşlarına basılarak yapılmaktadır. Bu sayede bilgisayar ekranından alacağınız ekran görüntüsü de otomatik olarak bir kaydolmamaktadır.

Paint’e ya da benzeri bir görsel düzenleme uygulamasına giderek yapıştır demeniz gerekmektedir. Buradan bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Bir diğer yöntem “Ekran Alıntısı Aracı”nı kullanmaktır. Programı bilgisayarınızda bulmak için arama çubuğuna “Erkan Alıntısı Aracı” yazabilirsiniz. Programı açıldıktan sonra “Yeni” seçeneğine tıklayarak kaydetmek istediğiniz alanı düzenleyip bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri