Defi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

0 13

Merkezi olmayan yapıların geliştirilmesinin mümkün olması ile birlikte, birçok alanda farklı gelişmeler yaşanmaya başladı. Defi uygulamaları da bu gelişmelerden birisi. Peki, Defi nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Defi; merkezsiz finans olarak açıklanabilecek bir kavram. Zaten ismini de burada yer alan ifadenin İngilizcesinden alıyor. Decentralized Finance olarak da bilinen bu ifade, herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve bu sayede dışarıdan müdahale edilemeyen bir sistemi anlatıyor.

Günümüzdeki birçok yapı merkezidir. Geleneksel finans sistemine bakıldığında da benzer durum görülüyor. Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar, sisteme farklı araçlar ile istedikleri gibi müdahale edebiliyor. Buna bağlı olarak da sistem dış müdahalelerden etkileniyor.

Finansal sistemin tam olarak bağımsızlığından söz edilebilmesi için dış müdahalelere açık olmaması gerekir. Devletler, merkez bankaları, uluslararası kuruluşlar ve diğer yetkili organların bulunduğu günümüz sistemi için bağımsız ifadesini kullanmak zordur. İşte bahsedilen durumlar nedeni ile Defi uygulamaları geliştirilmiş ve sistemin bağımsız, adil ve güvenli olması amaçlanmıştır.

Defi Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Defi uygulamaları, Ethereum ağı üzerinde çalışır. Uygulamaya bağlanan kişiler, istedikleri işlemi aracısız olarak yapabilir. Herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmaması, işlemin hem daha hızlı hem de daha düşük maliyetli olarak yapılmasına imkan verir.

Ethereum ağında bulunan Defi uygulamalarına erişim sağlamak için kullanıcıların sadece internetlerinin olması yeterli. Bunun dışında MetaMask cüzdan veya benzer işleve sahip bir cüzdanın olması da bir diğer şart olarak ifade edilebilir. Ancak internet erişimi olanlar, cüzdan konusunu kısa sürede çözebilir. Bahsedilen durum nedeniyle Defi uygulamaları, finansal işlemlere erişimi çok kolay hale getiriyor.

Dezavantaj olarak ise sistemin yeni olduğu ve halen geliştirilmesi gereken bölümlerinin bulunduğu söylenebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri