KYC Nedir? Ne İşe Yarar?

0 12

Kripto paraların gizlilik ve hız konusunda, geleneksel finans araçlarından çok daha iyi olması, bilinen bir gerçek. Bahsedilen olumlu özellikler, bazen kötü amaçlar için de kullanılabiliyor. Kara para aklama gibi kötü amaçlı işlemlerin önüne geçilmesi için geliştirilen farklı uygulamalar var. KYC de bunlardan birisidir. Peki, KYC nedir? Ne işe yarar?

KYC Nedir?

KYC, kısaca müşteri tanı sistemi olarak ifade edilebilir. Bilindiği gibi kripto paraların çok büyük bir kısmı merkezsiz yapıdadır. Yani herhangi bir merkezden kontrol edilmez. Bu durum, gizliliğin etkili olarak sağlanması konusunda önemlidir. Yapılan işlemleri, devlet birimlerinin veya farklı bir otoritenin fark etmesi ihtimal dahilinde bile değil.

Kripto paralar her ne kadar merkezsiz olsa da, bu paralarla işlem yapılan borsaların önemli kısmı merkezidir. İşte bu durum, kripto paralar üzerinden kara para aklama işi yapanların önüne geçilmesini sağlar. Merkezi borsalar, işlem yapmak isteyen müşterilerinden KYC kapsamında bazı bilgileri alır. Bu bilgiler müşterinin adı, soyadı, yaşadığı yer ve benzerleri şeklindedir. Alınan bilgilerin ayrıca nüfus cüzdanı veya geçerli bir kimlikle ispat edilmesi de istenir. İşte tüm bunlar, KYC uygulaması kapsamında yapılır.

KYC, her ne kadar müşterilerin kişisel bilgilerinin alınmasını içerse de, kara para ile mücadele için böyle bir yöntemin kullanılması gerekiyor. Aksi durumda kara para aklama veya benzeri kötü işlemlerin bu alana yayılma olasılığı bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri