Litecoin Nedir? Ne İşe Yarar?

0 14

Kripto para birimleri, farklı özellikleri ve nasıl başlatıldıkları gibi hususlara göre değerlendirilebiliyor. Bu noktada öne çıkan seçeneklerden birisi de Litecoin. Özellikle Bitcoin ile yakınlığı nedeniyle bu kategoride değerlendiriliyor. Peki, Litecoin nedir?

Litecoin Nedir?

Litecoin; en basit ifade ile bir kripto para birimidir ve Charlie Lee tarafından oluşturulduğu bilinmektedir. En önemli özelliği ise Bitcoin fork’u olmasıdır. Bitcoin ağının başlatılmasından yaklaşık 2 yıl sonra başlatılmış olması da dikkat çekici bir diğer husus olarak ifade edilebilir.

İlk geliştirildiği dönemde Bitcoin için ciddi bir rakip olarak değerlendirilmesine karşın, bu yöndeki beklentileri tam olarak karşılayamadı. Sonrasında hızlı bir şekilde token sayısının artması ile birlikte, bahsedilen iddiadan tamamen uzaklaştı.

Merkezsiz yapıya sahip olan Litecoin, aynı zamanda bir ağdır ve diğer kripto para birimleri tarafından kullanılan PoW algoritmasına sahiptir. Ağda her iki buçuk dakikada, yani 150 saniyede bir blok meydana getirilir ve kullanıcılar tarafından bu doğrulanır. Doğrulamanın tamamlanmasının ardından madenciler farklı bir blok zinciri için benzer işlemi gerçekleştirir ve ağ, genel olarak bu şekilde çalışmaya devam eder.

LTC Nedir?

LTC nedir sorusunun cevabı ise bu ekosistemin tokenı olduğu şeklindedir. Madenciler, yaptıkları doğrulamalar nedeniyle LTC ile ödüllendirilir. Geçmişte bir blok için 25 LTC ödenirken, günümüzde ise bu rakam 12,5 LTC seviyesine düşmüştür. Zamanla blokların doğrulanması zorlaşıyor ve buna bağlı olarak ödül de azalıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri