MPC Nedir? Avantajları Nelerdir?

0 12

Günümüzde hız, şeffaflık, güvenirlik ve gizlilik gibi unsurlar çok büyük önem taşıyor. Hemen her yapının bu özelliklere sahip olması isteniyor. Özellikle finans alanında bu yöndeki istekler çok daha ağırlıklı. MPC, kavramı da tam olarak bu isteklere cevap verilmesi için kullanılmak isteniyor.

Gizlilik ve hız odaklı olan Partisia Blockchain, MPC teknikleri ile Blockchain teknolojilerini birleştirmeyi hedefliyor. Peki, MPC nedir? Tam olarak ne işe yarar?

MPC Nedir?

Multi Party Computation ifadesinin kısaltması olan MPC, toplama ve çıkarma gibi bir dizi matematiksel işlemin aynı anda yapılmasını sağlayan tekniklerdir. Yapılan bu tanımlamaya bakıldığında ilgili tekniklerin neden bu kadar önemli olduğu anlaşılmamış olabilir. Nihayetinde sadece çoklu işlem yapabildiğinden bahsediliyor.

MPC, çoklu işlem yapmasının yanı sıra bunları gizli bir şekilde çözmeye niteliğine de sahip. Blockchain teknolojisi için de büyük bir öneme sahip olan gizliliği sağlaması nedeniyle bu teknikler çok büyük bir önem taşıyor. İşlemleri yaparken verileri gizlemesi, kullanım alanlarının genişlemesine neden oluyor.

Blok zinciri ağlarının çalışma sisteminde yer alan dağıtılmış defter tekniği ile bu noktada benzerlik gösterdiğini söylemek yanlış olmaz. Veriler sisteme giriyor ve işleniyor. Ancak verilerin ne olduğu gizlenerek çözüm paylaşılıyor. Böylece verileri sağlayanlar açısından tam bir güvenlik sağlanıyor ve riskler devre dışı bırakılıyor. Geleceğin teknolojileri içerisinde burada genel olarak bahsedilen teknikler, çok büyük bir öneme sahip olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri