Oracle Nedir? Bilinmesi Gerekenler

0 5

Blockchain, her geçen gün etkileri ortaya çıkan ve adeta günümüzde bir devrimin yaşanmasına neden olan bir teknoloji. Bu teknoloji ile birlikte merkezsiz yapıların varlıkları mümkün olmuş ve merkezi yapılardan kaynaklanan sorunların çözülmesinin önü açılmıştır. Ancak kurulan ağların dış dünya ile bağlantısının olmaması, farklı sorunlara neden olabiliyor. Bunların aşılması için Oracle geliştirilmiştir. Oracle nedir sorusunun cevabını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

Oracle Nedir?

Oracle, ağlar arasında veri transferini mümkün hale getiren bir varlık veya sistem olarak tanımlanabilir. Blockchain içerisinde yer almayan bir veriyi dış dünyadan alarak ilgili ağın blok zincirine aktarır. Daha sonra ise ağda tanımlı olan akıllı sözleşmeler, alınan verilerin kime veya kimlere dağıtılacağının belirlenmesinde kullanılır.

Örneğin; Ethereum ağında yer almayan bir kripto paranın fiyatı Oracle üzerinden alınabilir ve ağlar arasındaki etkileşim artabilir. Dış dünyadan veriler alarak bağlantısı olmayan ağlar üzerinde köprü görevi görür.

Oracle, her ne kadar ilk bakışta olumlu bir varlık gibi kabul edilse de, kendi içinde bir takım riskleri barındırdığı da bir gerçektir. Nihayetinde Ethereum veya benzeri ağların geliştirilmesini temel nedeni, merkezsiz olmak istenmesidir. Ancak üçüncü kişi veya varlıklardan alınan veriler, bu tanıma zarar verir. Çünkü verilerin doğruluğunu teyit etmek mümkün değildir. Verilerin doğruluğunda herhangi bir sorun olması durumda, farklı problemlerin doğması kaçınılmaz olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri