Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Vergi mükellefi olan ve borcunun ödenmemesi durumunda ne olur? İşte vergi borcu olup, ödemeyenler için genel bilgi.

0 228

Vergi mükellefi olan kişi veya firmaların dönem dönem mevcut borçlarının ödememesi akıllarına borç ödenmemesi durumunda ne olacağı gelmektedir. Vergi borcunuzu düzenli olarak ödeme yaptığınızda sorun yaşamıyor iken belirli birkaç ay içerisinde ödememeniz durumunda öncelikle mükellef adresine vergi dairesi üzerinden ödeme emri gönderilmektedir.

Vergi dairesi tarafından gönderilen ödeme emrine mükellef olarak sizlerin itiraz etmeniz veya olumlu cevap vermeniz beklenmektedir. Gelecek olan dilekçe içerisinde yer almakta olan talimatlar ile birlikte borca itiraz edebilir, borç ödemesi yapabilir veya mal varlığı bildirimi gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi Borcu Ödenmediğinde Ne Olacak?

Vergi dairesi tarafından gönderilen ödeme emrine yanıt verilmemesi veya kabul edilmemesi durumunda ise bu kez haciz işlemleri başlatılmaktadır. Öncelikle vergi dairesi tarafından banka hesabınıza bloke konulmaktadır. Daha sonra tarafınıza icra işlemleri uygulanmaktadır.

Vergi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Vergi borcu olan mükelleflerin aklındaki soruların başında ise şüphesiz ki hapis cezası olup olmadığı gelmektedir. 2008 yılında alınan Meclis kararı ile birlikte vergi borcu ödenmemesi durumunda hapis cezası uygulanmamaktadır.

Vergi Borcu Taksitlendirme Yapılıyor Mu?

Evet. Vergi dairesi tarafından size gönderilen ödeme emri ile birlikte başvuru gerçekleştirerek vergi borcunuzu taksitlendirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri